Velmi oblíbené jsou zeleninové a ovocné talíře a opravdu bohatý výběr pomazánek, které děti dostávají ke svačinám.
Paní kuchařky se zajímají o různé chutě dětí a snaží se, aby si každý našel v jídelníčku to „své oblíbené jídlo“. Děti mají i 2x do roka možnost vytvořit na 1 den jídelníček v měsíci, samozřejmě s respektováním norem. Dále vaříme 1 den v měsíci jídla z jiné země. Děti tak mají možnost poznat jídla z jiných kultur.
Paní kuchařky se nepřestávají zajímat o všechny novinky ve stravování předškolních dětí a své poznatky aplikují do jídelníčku.
V případě, že má dítě bezlepkovou dietu, je možné po domluvě s paní hospodářkou donášet si z domova své jídlo. Bohužel naše kuchyň není vybavena na vaření dietních jídel tak, aby byly dodrženy všechny normy a směrnice.
Přejeme všem dětem, aby jim u nás chutnalo. 😊
POSTUP: Větší fazolové lusky překrájíme. Cibuli nakrájíme nadrobno a osmahneme na másle, poté přidáme fazolky. Zalijeme vodou, osolíme a krátce povaříme. Když fazolky změknou, přilijeme smetanu smíchanou s moukou. Povaříme ještě 15 minut a můžeme podávat.
POSTUP: V míse důkladně vymícháme žloutky, cukr a olej, až vznikne hustá hladká hmota. Do ní vmícháme mouku smíchanou s práškem do pečiva a vodu, nakonec sníh z bílků. Většinu těsta nalijeme na plech vyložený pečícím papírem. Do zbytku vmícháme kakao a mléko a nepravidelně cik-cak rozlijeme po povrchu světlého těsta na plechu. Vložíme do trouby vyhřáté na 200°C pečeme asi 15 minut. Po vychladnutí pocukrujeme.
POSTUP: Tarhoňu uvaříme v osolené vodě cca 8 min a propláchneme. Na olej orestujeme cibuli, přidáme na kousky maso, osolíme, přidáme mraženou zeleninu. Vše promícháme a vložíme do trouby na cca 25 min na 200°C. Hotové posypeme strouhaným sýrem.
POSTUP: Maso nakrájíme na nudličky. Drobně nakrájenou cibuli krátce orestujeme na tuku do růžova. Přidáme maso, orestujeme, osolíme, přidáme papriku, zalijeme vodou a dusíme do měkka. Když, je maso měkké zahustíme moukou rozmíchanou v mléce a smetaně, prošleháme, přivedeme k varu a vaříme ještě 15 minut. Podle chuti dosolíme, opět přivedeme k varu a vaříme ještě 5 minut.
POSTUP: Všechny přísady smíchat pomocí mixéru, nalít na hlubší plech vyložený pečícím papírem a upéct- horkovzdušná trouba 175 °C cca 15-20 minut. Správnost upečení zkontrolujeme pomocí špejle. Pokud jste použili menší plech a perník je vyšší, rozřízněte jej a promažte povidly. My dáváme povidla hned do těsta a perník je vláčný a moc dobrý.
POSTUP: Máslo vyšleháme do pěny, vodu na kuskus ochutíme vývarem, zavaříme a odstavíme. Vsypeme kuskus, promícháme a necháme chvíli stát. Poté znovu promícháme vidličkou. Brokolici uvaříme na páře a semeleme, přidáme k vychladlému kuskusu spolu s vyšlehaným tukem a promícháme. Přidáme tvaroh, ochutíme bylinkami, česnekem, solí a znovu promícháme.
POSTUP: Na oleji opražíme strouhanku, přidáme nakrájená rajčata, prolisovaný česnek, sůl a dusíme, až se šťáva z rajčat vysmahne. Přidáme vejce, petrželku a mícháme až se vejce srazí- 5 minut. Podle chuti dosolíme. Můžeme podávat ještě teplé, nebo vychlazené
POSTUP: Nerozmrazené filé krátce opláchneme, pokapeme citronovou šťávou, osolíme a necháme v chladu odležet a mírně rozmrznout. Pekáč vymastíme olejem, vložíme filé a bez podlévání upečeme. Rychle vychladíme. Červenou čočku propláchneme a v čisté vodě uvaříme. Měkkou čočku a upečené filé necháme vychladnout, poté vyšleháme spolu s majonézou, jogurtem, jemně nasekanou cibulkou, solí a troškou bazalky. Dle chuti můžeme přikyselit citronem.
POSTUP: Bulgur uvaříme podle návodu. Z droždí, cukru a vlažné vody si připravíme kvásek. Přidáme směs bramborové těsto, vlažnou vodu, petželku a vše promícháme. Nenecháme kynout a hned obvyklým způsobem připravíme knedlíky. Vaříme asi 30 minut podle velikosti. Vařené potřeme olejem a vypařené krájíme na porce.
ale prostě více méně,
my kuchařky jsme v tom nevinně.
Vaše děti baví česká kuchyně.
Dětičky všechno papkat naučíme, všechna jídla vystřídáme.“